22 marca 2024 roku, w Kolbuszowej, odbył się IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych, który zakończył się sukcesem naszych licealistów. Uczniowie z klas wojskowych rymanowskiego Liceum Ogólnokształcącego wystąpili w galowych mundurach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i za pokaz musztry paradnej nagrodzeni zostali wysokimi ocenami.

Na 50 możliwych do zdobycia punktów otrzymali 48, które pozwoliły zdobyć wice mistrzostwo Podkarpacia. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Rzeszowa i to oni będą reprezentować nasze województwo na przeglądzie ogólnopolskim. Przegląd składał się z dwóch konkurencji: musztry podstawowej (przed jej pokazem dowódca drużyny losował zestaw zadań do wykonania), oraz musztry paradnej. Suma punktów zdobytych w obu konkurencjach decydowała o ostatecznym miejscu w konkursie. Musztra jest bardzo wymagającą konkurencją, gdzie decyduje perfekcyjne zgranie kilkunastu osób. Każde najmniejsze potknięcie, najmniejsza niedoskonałość, nierytmiczne wykonanie jakiegoś elementu wychwytywane jest przez jury i odejmowane są punkty od noty idealnej, czyli 10 pkt. Osiągnięcie perfekcji wymaga wielu godzin żmudnych treningów całego zespołu, powtarzania poszczególnych układów, prób oraz pokazów doskonalących automatyzm w wykonywaniu całego układu w rytm muzyki. Tym większe słowa uznania, szacunek, ogromne gratulacje i podziękowania należą się naszym uczniom oraz ich opiekunowi panu Kazimierzowi Cetnarskiemu, którzy godnie reprezentują LO Rymanów i PTG „Sokół” Rymanów, gminę i powiat na wielu pokazach.  Cyklicznie zdobywają laury.  Mogą poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami w przeglądach centralnych. Mają na swoim koncie między innymi takie osiągnięcia jak: mistrzostwo Polski w pokazie musztry, pierwsze miejsce w piosence marszowej, główną nagrodę za wrażenia artystyczne oraz wiele miejsc na podium. W tegorocznych zawodach wzięły udział drużyny z 13 szkół. W sumie w tym roku w podkarpackich szkołach funkcjonuje 52 oddziały o profilu mundurowym, o czym wielokrotnie podkreślali członkowie komisji konkursowej. W tegorocznej wice mistrzowskiej drużynie wystąpili: Natalia Smoleń, Klaudia Bochnak, Julia Gajda, Kinga Hnat, Gracjan Kraska, Dominik Suwała, Michał Wacławski, Lena Wyżycka, Norbert Zadylak, Seweryn Żytka, Martyna Bolanowska, Werronika Dudek, Jakub Krukar, Sebastian Litarowicz, Artur Łonyszyn, Adrian Niemczyk, Jadwiga Pelczar i Kazimierz Cetnarski.

/MS/