Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie zostali docenieni i nagrodzeni dwudniowym wyjazdem do Warszawy, przez Starostę krośnieńskiego pana Jana Pelczara. W stolicy mieli możliwość zwiedzania Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, gdzie na placu ćwiczebnym, zaprezentowali musztrę paradną z trzema rodzajami broni (lance, szable, karabiny), która z uznaniem przyjęta została przez żołnierzy i dowódców obecnych na pokazie.  

Złożyli wieniec  na Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. W towarzystwie posła na Sejm RP, pana Piotra Babinetza, zostali oprowadzeni po gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej oraz kompleksie budynków okalających Sejm. Licealiści z rymanowskiej mundurówki,  zrzeszeni  w szeregach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół,” regularnie wygrywają Wojewódzkie Przeglądy Musztry, którą ćwiczą pod okiem byłego żołnierza Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pana Kazimierza Cetnarskiego. Godnie reprezentują woj. podkarpackie na Ogólnopolskich Przeglądach Musztry Klas Mundurowych w Zakopanem, gdzie odnoszą znaczące sukcesy, zajmując miejsca na podium. Regularnie biorą udział w uroczystych obchodach Świąt 21 Batalionu Logistycznego i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, podczas których, m.in. prezentują pokazy musztry paradnej (Zakopane, Bochnia, Sanok). Każdego roku uświetniają powiatowe uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej pod Pomnikiem Katyńskim w Krośnie. Cyklicznie uczestniczą w obchodach rocznicowych Bitwy Karpacko – Dukielskiej na Cmentarzu Wojennym w Dukli oraz biorą udział w oprawie rocznic w Jasielu (powstanie Wojsk Ochrony Pogranicza, rocznice pomordowania żołnierzy WOP przez bandy UPA). Uświetniają obchody świąt państwowych i kościelnych na terenie Gminy Rymanów. Biorą udział w wydarzeniach związanych z historią Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Systematycznie zdobywają wiedzę taktyczną z zakresu obronności  uczestnicząc w szkoleniach na terenie jednostki wojskowej 21 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i wiedzę z zakresu topografii biorąc udział we wspólnych zajęciach terenowych z „Podhalańczykami”. Podnoszą swoją sprawność fizyczną rywalizując  w sportach obronnych na terenie Polski południowej.

Fot. Maciej Czado

Tekst: Marek Sokołowski