25 maja 2024 roku Sokoli z Rymanowa, wzięli udział w uroczystościach 137 rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego na Sądecczyźnie. Druhowie z PTG „Sokół” w Rymanowie, z prezesem Kazimierzem Cetnarskim na czele, przygotowali oprawę uroczystości pod pomnikiem „Za Wolność – Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej” upamiętniającym Sądeczan poległych w Auschwitz, Mauthausen, Ravensbruck, Dachau, Starobielsku, Ostaszkowie, Tver, Smoleńsku oraz Katyniu. Uczniowie z LO w Rymanowie m. in. pełnili wartę honorową pod pomnikiem, wciągali Biało-Czerwoną flagę na maszt przy akompaniamencie hymnu państwowego, brali udział w apelu poległych, w ceremonii składania wiązanek kwiatów i zniczy.
Druhna Kinga Hnat zaśpiewała piosenkę „Śpij kolego”, a dr. Sebastian Litarowicz odegrał na trąbce „Ciszę”. Po przemówieniach obecnych na uroczystościach samorządowców i delegatów zaproszonych gniazd sokolich, pododdział mundurowych licealistów z Rymanowa, dowodzony przez ucznia Adriana Niemczyka, zademonstrował musztrę paradną, która została bardzo ciepło przyjęta przez zgromadzonych na pokazie widzów oraz nagrodzona rzęsistymi brawami. W dalszej części obchodów rymanowscy Sokoli wykonali, przygotowany przez siebie, przepiękny patriotyczny program artystyczny, zatytułowany: „Historia Sokoła w wierszu i piosenkach”. Publiczność zgromadzona w sali im. Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, w absolutnej ciszy i ogromnym skupieniu wysłuchała Wiersza, pt. „Dziecko Syberii” w recytacji Kamila Prajznera, oraz piosenek: „Biały krzyż”, „Jest takie miejsce – taki kraj”, „Szumią góry, szumią lasy” oraz „Żeby Polska była Polską”, które zaśpiewały: Kamila Jaślar (skrzypce i gitara) i Kinga Hnat (gitara). W rolę narratora programu artystycznego wcieliła się Żaneta Zając. Obszerny wykład, pt. „Roman Sichrawa – druh na trudne czasy” przedstawił prezes TG „Sokół” Sądecczyzna – Kamil Olesiński. Druh Kazimierz Cetnarski opowiadał o działalności PTG „Sokół” w Rymanowie oraz o formach współpracy z młodzieżą LO w Rymanowie. Dr. Adam Zalewski zreferował działalność współczesnego Sokolstwa w Zakopanem. Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wystawą, pt. „Sokolstwo Polskie”. Obchody 137 rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego na Sądecczyźnie zakończył wspólny poczęstunek, na którym nie zabrakło urodzinowego tortu.
Szczególne słowa uznania, szacunek i wielkie podziękowania należą się uczniom LO w Rymanowie (druhom PTG „Sokół” Rymanów), którzy poświęcają swój czas na przygotowania do pokazów musztry, opracowują programy artystyczne, ćwiczą ceremoniały wojskowe uświetniające obchody rocznic wydarzeń historycznych oraz biorą w nich udział. Godnie reprezentują ZSP w Rymanowie, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” oraz Gminę Rymanów.
PTG „Sokół” Rymanów – LO Rymanów na uroczystościach w Nowym Sączu reprezentowali: Anna Dudek, Aleksandra Staroń, Szymon Staroń, Kacper Turek, Gracjan Strąk, Szymon Szerszeń, Kamila Jaślar, Natalia Smoleń, Joanna Such, Żaneta Zając, Julia Gajda, Konga Hnat, Wiktoriw Karpa, Dominik Suwała, Lena Wyżycka, Seweryn Żytka, Martyna Bolanowska, Weronika Dudek, Sebastian Litarowicz, Adrian Niemczyk i Jadwiga Pelczar. Rymanowską młodzież do nowosądeckich uroczystości przygotował druh Kazimierz Cetnarski.
/MS/