W 1822 roku pierwsi czytelnicy ballad Mickiewicza przeczytali: „Miej serce i patrzaj w serce!”, 200 lat minęło, a jednak tamte myśli wcale nie są przebrzmiałe. Romantycy cenili indywidualizm, wolność intelektualną, wrażliwość, przecież i dzisiaj potrzebujemy uważności, akceptacji, przestrzeni do rozwoju,

Na każdym kroku możemy doświadczyć obecności wzorców tamtej epoki.  W myśli przewodniej naszych klas humanistycznych także wybrzmiewają echa romantycznych ideałów – „Humanizm to potęga ducha”, bo duchowość jest ważna i nawet jeśli chcemy być bardzo praktyczni, racjonalni, to nie da się zaprzeczyć, że romantycy mieli rację. Mądrość tamtych czasów odradza się w kolejnym już pokoleniu, które nie chce ukrywać swoich uczuć, nie chce dopasowywać się za wszelką cenę, bo każdy jest wartościowy i wyjątkowy. Nasze pokolenie, tak jak romantycy, ceni wolność, niepodległość, braterstwo,  przeciwstawia się przemocy, a słowa Mickiewicza: „Razem młodzi przyjaciele!/ W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele” są mottem wielu szlachetnych czynów.

Nasi licealiści w widowisku, które było zwieńczeniem obchodów Roku Polskiego Romantyzmu, wcielili się w role romantyków i  odtworzyli atmosferę salonu z pierwszej połowy XIX wieku. Czujemy się zaszczyceni, że wraz z nami ten ważny dla polskiej myśli humanistycznej dzień obchodzili zaproszeni goście – przedstawiciele władz i instytucji Gminy Rymanów oraz uczniowie okolicznych szkół. Wspólnie słuchaliśmy muzyki Szopena, recytacji utworów wieszczów, ich listów, a wszystko to w harmonijnym połączeniu z tekstami z naszego stulecia, bo ROMANTYZM JEST W NAS!